نشانه هایی ساده در پا که از بیماری‌هایی وحشتناک خبر می‌دهند

612
graphicstock.com

نشانه هایی ساده در پا که از بیماری‌هایی وحشتناک خبر می‌دهند

پا‌ها نقشی بسیار مهم در حفظ سلامت بدن و جلوگیری از ابتلای فرد به انواع بیماری‌ها دارند و دقت در حفظ سلامت این عضو مهم در داشتن طول عمر بلند اثربخش است.
پژوهش‌های دانشمندان نشان می‌دهند دگرگونی انگشتان پا ممکن است نشان از خطر ابتلا به برخی بیماری‌های خطرناک داشته باشند.

این نشانه‌ها می‌توانند دگرگونی در ظاهر انگشتان پا، شکل پا و حتی بوی آن باشند.

زرد شدن ناخن‌های پا از مشهورترین نشانه‌های ابتلا به سرطان پوست است، افراد درصورت مشاهده دگرگونی در ظاهر انگشت و به ویژه رنگ ناخن‌های پای خود به پزشک متخصص مراجعه کنند.

- Advertisement -

بروز مشکل‌های پا، آسیب و از دست دادن سلامت انگشتان پا درطول عمر بیش از ۹۰ درصد بانوان به وجود می‌آید، برخی از این مشکل‌ها کوتاه مدت و برخی بلند مدت و مزمن هستند.

قوس کف پا

ازجمله مشکل‌های سلامت پا می‌توان به کمبود یا نداشتن قوس کف پا اشاره کرد، این مشکل می‌تواند در اثر نوعی نقص مادرزادی، بروز شکستگی، ابتلا به بیماری هایی چون آرتریت روماتوئید یا حتی دراثرمشکل‌های سیستم عصبی بدن رخ دهد.

نبود قوس درکف پا می‌تواند خطر چاقی، ابتلا به دیابت، ناباروری، کمر درد و پیری زودرس را در افراد افزایش دهد.

شناسایی مشکل در دوران کودکی، درمان بخش‌تر از دوران بزرگسالی خواهد بود، استفاده از کفش‌های درمانی، انجام برخی ورزش‌های استاندارد زیر نظر متخصص نیز می‌تواند مشکل را برطرف یا کاهش دهد.

انحراف انگشت شصت پا به داخل سایر انگشتان از دیگر مشکل‌های سلامت پاست که با نام (bunions) نیز شناخته می‌شود.

این مشکل نیز ممکن است به دلایل مختلف ازجمله پوشیدن کفش‌های تنگ به ویژه درناحیه پنجه پا، وراثتی، آسیب وابتلا به برخی بیماری‌های دیگر روی دهد، درمان آن با استفاده از وسایل کمک درمانی و درموارد ضروری انجام عمل جراحی انجام می‌شود.

سردی انگشتان پا نیز خطری جدی برای سلامت بدن است. سرد بودن پا نشان دهنده گردش خون ضعیف و نامنظم است که زنگ خطر ابتلا به برخی بیماری‌ها ازجمله بروز زخم پای دیابتی و سکته قلبی است.

گرفتگی مفاصل و انگشتان پا

این مشکل نیز به دلیل کمبود مایع و الکترولیت بدن روی می‌دهد، عضله‌های بدن دراثراسپاسم و گرفتگی آسیب پذیر می‌شوند.

کارشناسان برای جلوگیری از بروز آسیب عضله‌های بدن توصیه می‌کنند افراد به میزان کافی آب بنوشند، بعضی اوقات کمبود مواد معدنی و مورد نیاز بدن، چون پتاسیم، کلسیم و منیزیم نیز می‌تواند سبب ایجاد درد و کوفتگی درعضله‌های بدن شود.

ماده معدنی منیزیم نیز نقشی بسیار مهم در انتقال پیام‌های عصبی بین عضله‌های بدن و بروز انقباض و انبساط بین آن‌ها دارد.

قارچ انگشتان پا

بروز ضخامت درانگشتان پا، تغییر رنگ، بوی نامطبوع، خارج شدن ترشحات ازکناره ناخن ها، درد، قرمزی، تورم و تب بالا می‌تواند نشان دهنده وجود قارچ انگشتان پا باشد.

پدیکور، کاشت ناخن برای انگشتان پا و حذف پوست محافظت کننده کناره انگشتان پا نیز می‌تواند سبب ایجاد قارچ پوستی شود. شناسایی این مشکل سلامت با نمونه برداری از بافت آسیب دیده، مصرف دارو‌های موضعی، تزریق برخی دارو‌ها و ضدعفونی کردن موضع با نظارت پزشک انجام می‌شود.

قارچ پوستی دراطراف یا زیرناخن اغلب درافرادی رخ می‌دهد که بهداشت را به طور مناسب رعایت نکرده و سیستم ایمنی بدن آن‌ها ضعیف است.

بروز پینه و پوست اضافه

پیری پوست و ایجاد شکاف و شکنندگی سطح آن دراثربالا رفتن سن یکی دیگر از مشکل‌های رایج پوستی است، این مشکل به ویژه در ناحیه پاشنه پا، آرنج و سرزانوی پای سالمندان روی می‌دهد. یکی از دلیل‌های ایجاد آن ازدست دادن رطوبت بافت‌های درونی پوست است. این مسئله می‌تواند سبب هموار شدن راه ورود عامل‌های بیماری زا به درون بدن شود.

کارشناسان توصیه می‌کنند افراد درصورت مشاهده این مشکل مصرف مایعات برای سلامت بدن را افزایش دهند، از کرم‌های مرطوب کننده طبی و استاندارد زیر نظر متخصص برای افزایش آب رسانی به پوست بدن استفاده کنند.

همچنین سبک زندگی نیز می‌تواند سبب ایجاد مشکلاتی چون پینه و ضخامت سطح پوست شود و در این بین تغییر شیوه راه رفتن می‌تواند درجلوگیری از آن اثرگذارباشد.

نظر دهید

لطفا نظر خود را بدهید !
نام خود را وارد کنید